На основата на изпитания за проверка на реакциите всички кучета могат да се разделят на следните типове: уравновесени, флегматични, добронамерени, зли, агресивни, страхливи и с неустойчив характер.
Съдържание:
Флегматичният тип:
реагира както уравновесения, но при този тип степента на опасност трябва да е много по-интензивна и изразена, за да предизвика у кучето реакция.
Доброто куче:
ще се постарае да обърне всичко „на шега“ и няма да прояви агресия. Ако опасността стане много очевидна или започне да му досажда, то просто ще се отдалечи от нея.
Злобното куче:
то ще реагира незабавно на опасността, особено ако се повтори в същата степен. Натрапника то ще посрещне с ръмжене и свиреп поглед. Обичайно, злото куче рядко лае, с изключение на тези случаи, при които поводът или оградата му пречат да нападне директно неприятеля.
Агресивното куче:
може да нападне без видима причина и без никакво предупреждение човек или животно, минаващи край него.
Страхливото куче:
в отговор на опасността то бяга, подвивайки опашка между краката си. Бяга и от стопанина си, сякаш и на него не му вярва. Случва се такова куче при самоотбрана да ухапе и своя стопанин, тъй като от страх не е в състояние да различи нападащия го.
Кучето с неустойчива психика:
може да демонстрира агресия към нападателя, но само когато е близо в краката на своя стопанин, където се чувства уверено и в безопасност. Такова куче може и да ухапе нападателя, но само когато той вече не го заплашва и най-често в гръб.
Разбира се, при определяне на характера по този метод трябва да се имат предвид най-различни фактори.
Основно трябва да се отчита степента на дресировка на кучето и неговата реакция към произхождащото наоколо в съответствие с тези навици, които е придобило по време на обучението.
Друг важен фактор е мястото на провеждане на този тест – на своя територия повечето кучета демонстрират агресивност, а на непознато място се превръщат в страхливи или най-малко добродушни.
