Паразитите част II

Стомашно-чревните паразитози и  грешките, които допускаме разгледахме в част I

Време е  за отговорите

Първият вариант

Когато откриете паразити във фекалиите с просто око, трябва да знаете, че това са 100% полово зрели или казано по-директно – те вече са снесли яйда в организма на кучето.

Проблемът с тези яйца е двоен. Докато са яйца те притежават много здрава капсула, която ги предпазва от неблагоприятни външни въздействия, включително и от препаратите, които сте дали под формата на талбетки.

И второ – повечето пъти те са толкова микроскопични, че най-често пробиват чревната бариера и мигрират в кръвта на животното, където не се развиват до възрастни екземпляри, а стоят „на депо” недосегаеми за перорално обезпаразитяване и докато вие давате таблетките през устата се получава буквално ефектът „Кучетата си лаят, керванът си върви”.

Жизненият цикъл на повечето стомашно-чревни паразити е от 28 до 67 дни или това е времето, за което едно яйце минава през твърдата защитна обвивка, става микроларва, ларва, микропаразит и накрая полово зрял паразит, готов на свой ред да снася яйца и да повтори целият цикъл отначало.

Оттук следва и простият принцип за методите на борба: периодите на лечебното обезпаразитявае трябва да са значително по–къси от долната граница на жизнения цикъл (27 дни), като целият комплекс на обезпаразитяване съответно трябва да е по-дълъг от максималния срок – 67 дни, за да покрие при всички положения риска от узряване на преживелите до полова зрялост яйца.

Затова в първия вариант

– откритите паразити или са преживяли първото обезпаразитяване, (което често се случва при даване на таблетки без предварителна гладна диета, понеже хранителните маси в червата възпрепятстват осъщестявването на контакта между препарата и паразита и остават незасегнати)

– или преживяват благодарение на капсулата си яйца, които безпроблемно са осъществили жизнения си цикъл в кучето до полова зрялост (т.е. видими с просто око).

Вторият вариант

Причината за тежкия гасроентерит при младите, наскоро обезпаразитени след масивна атака на паразите животни, не е нито лошият препарат, нито е по вина на ваксината, нито на лекаря.

Стомашно-чревното разстройство, което наистина може да завърши дори със смърт, се дължи на две причини или на комбинация от тях.

До момента на въздействието на препарата голяма част от паразитите, най-често глисти, са стояли забити в стената на стомаха или червата.

При тяхното умъртвяване или парализиране (в зависимост от препарата), те са се откачили, оставяйки малка, често кървяща язва. Когато тези язви са много, според това къде са били разположени паразитите, кучето има диария от дразнененто от язвичките, която може да е дори с кръв, или пък диарията е придружена от повръщане.

Друга причина, особено при масивно опаразитяване при малки кученца, е умъртвяването от препарата на големи количества (цели топки) паразити, които кученцето не може бързо да изходи, те го натравят, предизвикват тежък гастроентерит, който може да завърши със смърт.

(продължава)

 

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още