Коли

Коли отбелязва необикновен успех пред публиката през 1943 година, когато една женска на име Пал участва заедно с Елизабет Тейлър в прочутия филм „Върни се у дома, Ласи“ по разказа на Ерик Найт от 1938.

От тогава станаха безчет филмите, основани на същата история. И именно от този момент нататък Коли (най-вече дългокосместото) пожъна невероятен успех.Днес да срещнеш коли по улиците на България е изключителна рядкост.

Неговите най-верни привърженици ценят високо спортните и работните му качества и го отвеждат към състезателното поле на Аджилити, при това с отлични резултати.

История

Името на коли почти сигурно произхожда от англосаксонския термин „кол“, което означава „черен“. Тази дума била използвана за шотландските овце с тъмна вълна, а от там и за кучетата, предназначени за тяхното водене и пазене.

До 1876 година не е правена разлика между дългокосместия (rough) и късокосместия (smooth) вариант. Едва през 1895 година, с официалното признаване на двата варианта от страна на Английския Кенел Клуб, се установява окончателната яснота.

Характер

Внимателен пазач, коли се привързва към собствеността си. Особено покорен е спрямо децата до степен да се превръща в техен защитник дори когато са само мъмрени от родителите си.

Обикновено проявява лекота в обучението и е способен да пресрещне без прекалено силни емоции какъвто и да е тип обстоятелства. Притежава подчертана увереност в собствените си възможности.

Благодарение на тези си характеристики е бил използван като куче за защита и за полицейски задачи във Франция и Германия, но също така и за атлет в Аджилити.

Съвети

Дава всичко от себе си, обаче винаги остава овчарка, т. е. дух свободен, който не обича глъчката, насилието и промените в настроението на стопанина си.

В този смисъл коли е едно не съвсем лесно куче, но винаги интелигентно, макар със склонност към повишена чувствителност, резервираност и донякъде затвореност. Т

ези последни черти могат да направят живота с него интересен и стимулиращ. Коли, според книгата „Интелигентността на кучетата“ на Стенли Корен, е едно от най-интелигентните кучета на базата на параметри за работна и слухова интелигентност.

Това трябва да се има предвид когато се слага началото на обучение и дресура.

За да се поддържа космената му покривка в най-добро състояние е необходимо да се извършва основно тоалиране около два пъти седмично и да се поддържа ритъм на ежедневно изчеткване.

Освен това трябва да се отделя голямо внимание на типичните за породата патологии, сред които е и прогресивната атрофия на ретината.

В зависимост от кръвните линии тя може да има честота 30-40%. Ето защо, изрично се препоръчва кученцето да се закупува от сериозен и квалифициран развъдник.

Стандарт

Група 1: Овчарски и воловарски кучета (с изключение на швейцарски воловари – бувие).

Секция 1: овчарски кучета.

Глава: Във профил и фас главата има формата на добре очертан конус, рязко пресечен, с гладък контур. Върхът на муцуната е отсечен, но никога квадратен.

Очите са със среден размер, леко коси, бадемовидни и тъмно кестеняви (с изключение при „сините“ екземпляри).

Ушите са малки и при покой се разполагат назад, при повишено внимание ги носи почти изправени и напред.

Врат: мускулест, силен, с умерена дължина и добре развит.

Тяло: гърди високо разположени и по-скоро широки. Гърбът е дълъг и прав.

Опашката е дълга до скакателната става.

Космена покривка – косъм прав и твърд, може да е дълъг или къс.

Цвят: самурен и бял, трицветен (черен с петна в опалено и бяло) и син цвят.

Размери: височина в холката 51 до 61 см.

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още