Оценка на работните качества

Работните качества на кучето се предават по наследство, част 2

Впрегатните кучета били обособени по три качества  –  скорост, издръжливост и сила на тягата.

Скоростта се оценява по способността (1) или неспособността (2) кучето да тича със скоростта на групата:за спринтьорите това е 28−40 км/час, за бегачите на дълги разстояния – 19-28 км/час

Издръжливостта – за преодоляване на дистанцията в добра форма (1), в лоша форма (2) или отпадане (3). Разстоянието за спринтьорите било 13−48 км, а за втората група – 1550−1800 км.

Силата на тягата оценявали по силата на обтягането на индивидуалните хамути на всяко куче във впряга: първите дърпали силно и равномерно, вторите – неравномерно, а третите -лошо.

Впрегатните кучета си имат своя генетическа картина

За генетически анализ на всички кучета използвали панел от 96 маркера — къси фрагменти от ДНК — микросателити. Оценявали присъствието на един или друг маркер в генома.

Резултатите са показали, че аляските впрегатни кучета имат свой собствен генетически профил. Но спринтьорите и бегачите на дълги дистанции се разделили на два подкласа.

От всички изследвани породи, 21 в една или друга степен генетически се пресичали с впрегатните кучета, което означава, че вероятно имат своята роля в произхода на породата.

Във всяка група учените отделили по пет кучета-лидери и пет кучета-аутсайдери. Сравнили ги помежду им. Оказало се, че при лидерите има повече специфични генетически признаци с аляските впрегатни кучета, отколкото аутсайдерите.

Това не е нищо друго, освен доказателство за връзката на генетиката с работните качества. И че те се унаследяват от поколенията.

От къде идват скоростта и издръжливостта

Накрая биолозите изчислили откъде кучетата са наследили едни или други черти и характеристики. В генома на спринтьорите те намерили по-голямо влияние на кръв на ловни кучета,такива породи като пойнтер, салуки, грейхаунд.

При кучетата от втората група преобладавали гени от аляски маламути и сибирски хъскита – те им дали своята издръжливост.

И накрая при кучетата, които показали най-добри резултати при оценяването на силата на теглене – привнесените гени били от американски стафордширски териери.

При впрегатните кучета учените също оценявали и степента на инбридинга – близкородственото съешаване. Оказало се, че при тях инбридингът е до 5 пъти по-малко отколкото при чистокръвните кучета.

А хетерозиготността — различни алели на един и същи ген – по-висока. Затова и за аляските впрегатни кучета не можем още да говорим за чиста порода.

Интересно е,че спринтьорите се оказали по-малко инбридни и с по-висока степен на хетерозиготност от бегачите на дълги разстояния.

Повече от половината от генетическите маркери при аляските прегатни кучета идват от древни породи кучета, одомашнявани в Азия.

Учените предполагат, че първоначално това са потомци на кучета, които са мигрирали заедно с хората в Аляска през Беринговия проток.

И когато хората се заели сериозно със селекцията на кучета, които да им помагат в тежките условия, местните животни започнали да се кръстосват с различни породи.

(Статията за генетиката на впрегатните кучета е публикувана в списание BMC Genetics.)

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още