На изложба

Тази статия е за хората, които за първи път ще изведат своето куче на изложба по красота. За да са уверени и да могат да представят кучето си, трябва да се съобразят с няколко основни моменти, без да говорим за някакви висоти в хендлинга.

Ринг дресурата – се състои от няколко МНОГО прости упражнения, които са по силите на всяко едно куче и още повече, дори и на най-неопитния собственик.

Не се разочаровайте, ако първите няколко пъти кучето се държи, ами, странно на ринга. Има кучета, които са свикнали да тичат на трева и влизайки в залата, чийто под е покрит с дървена настилка, например, се опъват и не искат да направят и крачка

Какво ще поиска от вас съдията?

Движение в кръг, движение по права линия, показване на зъби, проверка за наличие на тестиси (ако кучето е мъжко), демонстрация в стойка, евентуално и проверка ръста на кучето, костната му система и козината.

Редът на упражненията е, общо-взето, различен и зависи от начина на съдене, подхода на съдията и „степента“ на изложбата: т.е. за регионална изложба ли става дума, за международна ли или може би за специализирана.

Впрочем, на специализираните изложби на някои породи – немско овчарско куче например – се провежда също и проверка на характера, но това не е стандартно упражнение от набора за ринг дресура.

И така…

ИЗЛОЖБЕНИЯТ ПОВОД

На ринг НЯМАТЕ право да извеждате кучето си с метален нашийник, бил той душач или бодлив, нямате право и да използвате метален повод. Желателно е кучето да бъде с изложбен повод или, при липса на такъв, с тесен мек кожен нашийник и с тясно поводче, кожено или платнено.

Изложбеният повод представлява въжена каишка с примка с халка в единия край. След поставянето му на шията на кучето, халката се наглася така, че то да не може да си извади главата и същевременно примката да не е много стегната на шията му.

Валидно е правилото, че колкото по-тънък е поводът (без да създава опасност обаче кучето да го скъса!), толкова по-добре за оценката ви е това. В идеалния случай би трябвало да водите немски дог на рибарска корда, но, разбира се, това е, меко казано, неосъществимо.

И обратното – колкото по-дебел и масивен е поводът (или пък „нормалната“ каишка, с която сте излезли на ринга), толкова по-убеден ще бъде съдията, че кучето не умее да ви слуша.

Единствено изключение са гигантските породи от рода на кавказки овчарки, мастифи и др, при които е допустимо използването на широк КОЖЕН повод или такъв от алпинистко въже за да изглежда кучето „по-впечатляващо“. Но дори и в този случай изложбеното поводче ще ви спечели голям плюс.

ДВИЖЕНИЕ

На ринга кучето ВИНАГИ се води от лявата страна така, че съдията, който стои в средата на ринга или в някой от ъглите, постоянно да има видимост към кучето, не към човека, който го води.

Повечето породи се движат на леко отпуснат или пък изпънат вертикално нагоре повод, на едно ниво с коляното на водача си или съвсем леко напред.

Само немското овчарско куче има уникален начин на представяне в движение – то тича на около 2 метра ПРЕД собственика си и поводът е изпънат под ъгъл 45 градуса.

Движението е ВИНАГИ в тръс – кучето тича достатъчно бързо, но без да преминава в галоп и без да подскача и да се дърпа.

В зависимост от породата, разбира се, и скоростта на движение е различна; едно чихуахуа не може да търчи така бързо, като един сетер, например.

При движение в кръг кучето (и вие с него) трябва да направите една или повече обиколки на ринга успоредно на въжетата; ъглите се взимат с плавен завой. Не се пъхайте прекалено към въжетата, но и не скъсявайте излишно дистанцията.

Целта на упражнението е съдията да види как кучето ви се движи в тръс – т.е. да разгледа добре и от достатъчно разстояние движенията му в профил… това няма да стане, ако направите половинметрово кръгче около съдията, нали?

Възможно е да тичате в кръг  „без конкуренти“ – в такъв случай вие нагласяте скоростта на движение; ако съдията смята, че прекалено много бързате или сте бавни, ще ви коригира.

По-често обаче „кръгче“ правят всички присъстващи на ринга кучета. В такъв случай първото по ред определя темпото. Вие, ако сте зад него, трябва да се съобразявате с определената скорост.

Нямате право да изпреварвате предното куче, освен ако съдията не нареди така – и не бива да изоставате. Ако обаче кучето пред вас спре, отклони се (случва се!) или изостане много, по-разумно е да го изпреварите, отколкото да спирате да го изчакате.

Впрочем, при движението в кръг с конкуренти, опитният хендлър може да навреди доста на „съперниците“ и да си спечели положителни точки именно с определянето на темпото, стига да има тази възможност.

Налагането на висока скорост, при която повечето кучета ще преминат в галоп (не и вашето!) или обратното, на прекалено ниска скорост, при която повечето кучета ще се отпуснат, може да изведе водещото куче на по-предна позиция в класирането.

Така че, когато работите върху движението в кръг, непременно трябва да тренирате кучето си и на високи, и на ниски скорости!

При движение по права линия (или в триъгълник) целта е съдията да види успоредните движения на предните и съответно задните крайници на кучето.

Вие се движите с него по права линия от съдията до посочен от него ъгъл и после обратно. Тук трябва да внимавате скоростта да не е прекалено висока и кучето да се движи правилно.

Острият завой в края е най-добре да вземете без да спирате; за целта кучето трябва да е предварително подготвено, сигнализирате му и правите малко по-широк завой на 180 градуса така, че то продължава движението обратно към съдията без да губи ритъм на крачката си.

Другият вариант е леко да забавите в края на правата, да завиете ходом и отново да ускорите, но така губите „положителни“ точки.

Възможно е движение по права линия да бъде указано и съвместно с конкурент – в такъв случай трикът е двоен: хем трябва да се представите добре, хем да „прецакате“ съперника.

С други думи, наложете високо темпо (но внимавайте да не избързате прекалено спрямо другото куче) и съперникът ще е принуден да ви догонва, за да запази успоредното движение.

Как да поставите кучето в стойка в ринга (следва)

 

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още