Кученца без майка

Очакването на момента на раждане, особено за хора, при които това се случва за първи път, е доста драматичен период. Обикновено след 58 ден започват притесненията и броенето на часовете.

Друга тема освен предстоящото раждане в семейството няма. Всякакви консултации са проведени, родилната кутия е готова.  Набавилите сте топове вестници, а кучката все се бави.

За някои породи раждането действително е свързано с някои затруднения, но най-общо природата си знае работата. Добре е да знаете, че щом кучката започне да се държи много неспокойно,  разкъсва вестниците и отказва храната, моментът настъпва.

Възможно е тези признаци да са фалшива тревога. Истинският показател за нейното състояние е телесната й температура.

Тя ще спадне под 37,8 градуса около 12 часа преди раждането. Измервайте температурата с ректален термометър сутрин и вечер.

Наблюдавайте я постоянно и я дръжте на сигурно място вкъщи. Оставите ли я да се разхожда свободно без каишка, много е възможно тя да се отдалечи. Ако по това време тя се нуждае от помощта ви,  би било жалко вас да ви няма.

Това е един щастлив момент, но макар и рядко може да се случи така, че малките бебета да останат без майка. Вие трябва да се справите с положението.

Основни правила

– кученцата се държат при температура 31 градуса С

– спазва се строга хигиена

-заместване на майчините грижи

– след всяко хранене кучката облизва малките, като по този начин стимулира уринирането и дефекацията.

На осиротелите кученца трябва да помогне стопанинът, като леко масажира коремчетата им, за да стимулира функциите на отделителната ситема.

– хранене с подходящ млекозаместител:  той може да е готов или домашно приготвен. Във всички случаи трябва да бъде хомогенен и с температура около 35 градуса С

– създаване на хигиенни и удобни за работа условия, както и използване на подходящ биберон. Най-добре е да бъде закупен готов биберон за кученца, чието отверстие е с подходяща големина. При липсата на такъв може да се ползва биберон за бебета, като отверстието се нагоди до подходящ размер.

Не трябва да е много малък, защото кученцето ще се умори бързо и ще се откаже да суче, нито пък прекалено голям, защото  може да се задави и това да има фатални последствия. Правилният размер ще разберете, ако при обръщане на пълната бутилка с мляко то капе бавно.

– приучаване към биберон

– за целта шишето с млякото се поставя в почти вертикално положение и придържайки главата с показалеца и средния пръст, трябва да отворите много внимателно устата на кученцето и да вкарате биберона.

Ако рефлекса за сукане отсъства, трябва с другата ръка леко да се притисне биберона, така че една-две капки да попаднат в устата на кученцето. Храненето по този начин изисква много време и търпение.

Млекозаместителят  може да се дава до 12 пъти на ден, макар че 7 хранения през първата, 6 през втората и 5 през третата седмица са напълно достатъчни.

Не трябва да се забравя, че осиротелите кученца често имат много психологически проблеми. Отглеждането без майка, а понякога даже и без братя и сестри, респективно липсата на необходимите вътревидови контакти, често води до значителни отклонения в психическото им развитие.

Такива кученца често изпитват страх при контакт със себеподобни, което ги прави агресивни или пък злобни.

Другата крайност се изразява в свръхпривързаност към човека и пълна зависимост от него. Такива животни изпитват панически страх когато бъдат оставени сами даже и за малко време и са крайно неуверени в себе си.

Оставено само такова куче вие, скимти и лае без прекъсване. Няма нищо по трудно от това да се възпитава и дресира такова осиротяло животно.

В подобна деликатна ситуация трябва да се направи всичко възможно кученцето да се научи да общува със себеподобни, желателно е това да са млади кучета, както и с други животни.

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още