Много редки са случаите когато кучета по-млади от 8 месеца показват някакви сигнали на агресия, свързани с доминантно поведение.
Като правило проблемите, произтичащи от такова доминантно поведение се проявяват, когато кучето влезе в полова зрялост – това се случва при повечето кучета на възраст между 15 и 36 месеца, но най-често на 18 месечна възраст.
Като зряло куче, което не е научено на правилата на поведение, то вече е добило достатъчно самочувствие, за да не се съобразява с никого.
Когато е малко то няма нищо против да бъде този, който следва големите, но когато порасне и ако не е получило необходимия тренинг или ако този тренинг въобще е липсвал, или ако до този момент му е позволявано да показва налагащо се поведение, тогава то просто прави това, което е запаметило като позволено поведение.
Плячка или агресия?
Хората често бъркат инстинкта на кучето да гони „плячка“ с доминантно поведение. Това са две различни и несвързани неща. Когато малкото кученце ви хапе по ръцете или дърпа връзките на маратонките ви (дори това да е озвучено с ръмжене), това е поведение на куче, гонещо плячка.
Малките играят в кучилото не по друг начин, а ползвайки устата и зъбите си и това не е маниер на агресия. Когато те влязат в човешкото семейство, те не правят разлика.
Работа на новия стопанин е да научи новия член на правилата в семейството, в което всеки има своите отговорности, задължения и място. И тъй като тук стана дума за объркването на доминантно поведение с инстинкта на кучето да гони и хваща плячката си – именно този инстинкт може много да ни помогне в тренинга.
Това най-лесно се постига с играчките на кучето. Когато награждаваме кучето с играчката му, защото е било добро, тогава ние вземаме предимство в играта – помнете, че неговата играчка е неговата плячка!
И не му се карайте, когато то се докопва до нея. На нея то винаги има право, няма право на вашите ръце, крачолите на вашите панталони.
Не го възпитавайте чрез нея, награждавайте го чрез нея.
