Доминантното куче

и агресивност около паницата за храна

Проявата на агресия около паницата с храна е често срещан проблем при доста кучета.

Има два изхода от това положение:

• Да избегнете провокирането на агресия

• Да контролирате агресията

Има различни практики: повечето треньори на кучета ще ви посъветват докато кученцето е малко да го приучите да му отнемате храната и то да не реагира. Вземате напълнената току що паница, после я връщате, после отново я вземате.. Така то ще се научи да си трае, когато сте наблизо,  а то се храни.

Може да се погледне и в друга светлина – как ли кучето си превежда това ваше действие?

С този съвет се съобразяват доста хора, за да наложат двоя авторитет като водачи: тъкмо му дадат храната и се започва – отнемане – връщане – отнемане – връщане….Погледнете това действие през очите на кучето. Вие сте гладен и майка ви ви поднася чиния с картофки и пиле.

Тъкмо започвате да се храните, баща ви минава покрай масата и отнася яденето ви без никаква причина. Не сте казали нищо грешно или направили нещо, за да бъдете наказан с отнемане на храната. След известно време баща ви връща чинията, но после отново я взема.

Това създава пълна бъркотия в главата ви, защото вие сте гладен, време е за храна, и това все повече заприличва на с нищо незаслужено наказание. Ако баща ви прави така винаги докато сте малък, то това накрая ще ви ядоса, вие ще си дръпнете чинията с ядене и ще кажете „Е, добре достатъчно с тези глупости. Спри!”

По-добрият начин  е изграждането на доверие във вашето куче-бебе.

Учете го, че сте добър човек и винаги ще бъдете честен с него. По-добре е да го научите да сяда преди да му поднесете храната, и това е нещо, което ще трябва да прави до края на живота си. Докато малкото се храни, тихичко му говорете и го галете много леко по гърба.

Малкото трябва да се научи, че когато се храни и неговият човек е наблизо, то това е приятно преживяване. Може да поставите ръката си в паница, но никога не взимайте от храната в нея.

Ако покаже агресия го разтърсете и му се скарайте. Но ако това се случва по правилния начин, малкото ще запомни, че когато сте покрай храната му не се случва нищо лошо и никой не му я отнема.

С пораснали кучета, които ръмжат ако се доближите до тях по време на хранене, не е сигурно дали си заслужава битката, за да спечелиш еднократна победа. Ако кучето е вече агресивно около паницата си, горната практика става видимо опасна и безполезна.

Накарайте го да седне преди да му дадете паничката му. Такова куче е добре да се храни само в клетката си или на спокойно място далече от всички. Оставяте храната и излизате.

С агресивни около храната си кучета никога не оставяйте храна в паницата ако е спряло да се храни и никога не го хранете извън клетката или стаята, определена за тази цел.

Ако в паницата има храна 10 минути след храненето, отворете врата на клетката и щом излезе я затворете отново. Когато кучето излезе навън или в друга стая, тогава чак вземете останалата храна. Не се притеснявайте, че кучето ви е останало гладно.

Време за вечеря

Куче с доминантно поведение никога не бива да бъде допускано до кухнята или трапезарията, докато семейството се храни. Най-лошото нещо, което може да се случи е да храните кучето си от масата. Отново си припомнете – вие, лидерът, сте този, който се храни пръв.

Пратете кучето в неговата клетка или в друга стая докато се нахраните. Имайте предвид, че храненето на кучето от масата, още повече – такова с доминантен нрав – само ще увеличи вашите проблеми.

Кога и как да галите и награждавате доминантното куче

Да имате добра връзка с едно доминантно куче е критично важно! Такова куче живее и умира по законите на глутницата. Единственият начин да държите нещата под контрол е да поддържате добри взаимоотношения. И това трябва да бъде направено при вашите условия.

Куче, което идва до вас и се опитва да ви накара да го галите, когато вие си четете вестника е универсална форма на демонстрация на доминантно поведение. Не позволявайте това да се случва. Накарайте кучето да легне, колкото по-дълго го задържите легнало, толкова по-добре за вашия авторитет.

Почти всички кучета обичат да бъдат галени. Но има разлика между весело и приятелски настроено куче, което просто иска да се погали и доминантно куче, което буквално ви притиска изисквайки внимание, когато вие си имате някаква работа.

Разбирането на разликата между тези две ситуации идва с опита.

Ако вашето куче не показва никакви други симптоми на доминантно поведение с изключение на желанието да бъде галено, нямате много проблеми и решението е винаги да карате кучето да прави нещо преди да бъде погалено, най-проста команда „Седни” или „Легни” и едва след това – милувка, върши работа.

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още