Задни крайници при немското овчарско куче

Морфология

Бедрото трябва да бъде дълго по две причини: да осигурява широчина при сгъване и разгъване и образуваният при коленната става ъгъл да може максимално да се затвори, позволявайки по-голям отскок.

Костната основа е съставена от бедрената кост. Дължината й е около 36% от височината в холката, а бедрено-тибиалната става образува ъгъл, чието рамо е между 120 и 135 градуса с колебание по хоризонталата от 70-75 градуса, равностоен на ъгъла, образуван от раменната кост.

Бедрените мускули трябва да бъдат силни, тонични, много добре развити. Липсата на тези мускулни качества е понякога проява на заболяване, на слабост, а често пъти и на сериозни увреждания, каквато е тазобедрената дисплазия.

Подбедрица.

Съставена е от дълги мускули и сухожилия, мускулите са толкова по-развити, колкото по-развита е костта. При оценката на крака трябва да се има предвид неговата дължина и наклона му спрямо хоризонталната линия.

Подбедрицата трябва да бъде дълга, за да благоприятства дължината на мускулите и да дава възможност крайникът да извършва широки колебания. Ако е къса, получават се екземпляри с изправена задница.

Тъй като немското овчаркско куче  е типичен бегач, стъпката ще стане къса, създаваща впечатление, че тъпче терена. Идеалният наклон на тибията (голямата пищялна кост) е около 50 градуса.

Скакателна става.

Костите й трябва да бъдат много добре развити и да създават ясно впечатление за якост. Друго важно качество е ширината, доколкото тибио-тарзалната става е тази, която предава импулса на движението напред.

Ъгълът на задколенната област е определен от тибията, доколкото задколенната част или тарзуса винаги стои по вертикалата. Ъгълът между тибията и задколенната част е 60-65 градуса.

Върхът на задколенната част е калканеуса (петната кост), върху която се залавя ахилесовото сухожилие. В него е загнезден триглавият мускул на подбедрицата, който при съкращението си обуславя при движение тласъка за изнасяне напред при тръгване.

Метатарзус.

За разлика от метакарпуса, това е една цилиндрична област. Тъканите й трябва да бъдат яки и сухи, съставени изключително от сухожилия.

В положение на покой метатарзусът трябва да е отвесен. Съществен момент е, че метатарзуса по-скоро трябва да е къс. От вътрешната страна на метатарзусът може да се срещне т.нар. пети пръст, който може да е с кост или да се държи само на кожа.

Това винаги е дефект и трябва да се отстрани в първите седмици от живота на кучето. Да се има предвид, че се предава по наследство.

Лапа.

Има същите характеристики като предната лапа, но е по-малко сводеста във фалангите.

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още