Топ 10 Проблеми в поведението на вашето куче

Опитните стопани на кучета са запознати с общите поведенчески проблеми при кучетата и правят възможното да коригират нежеланото поведение. Повечето от иначе добронамерените и грижовни собственици на кучета, обаче, често биват притеснени и се питат – „Защо кучето ми се държи така?”

Лаене, хапане, гризане и много други общи проблеми често са погрешно разбирани и интерпретирани, което води и до неправилна реакция от страна на собственика.

Може би вие сте нов в кучешките дела, обмисляте да си вземете куче, или просто бихте искали да се научите да управлявате вашата връзка по-успешно.

Задълбоченото познаване на общите проблеми на поведението на кучето е първата стъпка за тяхното предотвратяване и решаване. Солидната база, основаваща се на добър тренинг за послушание ще ви даде възможност за по-добър контрол.

Но преди това е нужно да сте наясно за генезиса на проблема.

1. Лаене

Кучета лаят, вият или скимтят… в някаква степен. Прекаленото лаене е поведенчески проблем. Преди вие да можете да коригирате това поведение, изяснете си защо вашето куче е толкова гласовито, какво го кара да вдига толкова шум?

 Ето най-общите типове лаене

• Предупреждение за опасност

• Превъзбудено е, играе му се

• Търси вашето внимание

• Обезпокоено е

• Просто му е скучно

• Лаят му е в отговор на лаенето на съседските кучета.

2. Дъвче предметите у дома

Това е най-естественото поведение за всички кучета – то е просто част от начина, по който те са устроени. Но такова поведение веднага ще се превърне в проблем, когато кучето започне да гризе каквото намери у дома. Най-общите причини могат да бъдат:

• Бебешките зъби се сменят

• Скука, неизчерпана енергия

• Безпокойство

• Любопитство при малките

Насърчавайте го да си гризе неговите играчки и пазете вашите неща далече от зъбите му. Когато не сте вкъщи го оставете в неговата домашна клетка или на място, където не може да причини щети. Ако е пакостник, не е нормално, докато ви няма, да обикаля свободно из цялата къща.

Когато го хванете в нарушение да гризе нещо непозволено, незабавно му се скарайте с най-страшния тон, на който сте способни, не крещете, просто изръмжете вашето „Не, ужасен си!”, заменете с негова играчка предметът, който той е решил да унищожи. Но не става само с караници, дайте му движение и упражнения, тогава гризането няма да е основното му забавление.

3. Копаене

Ако имат възможност, повечето кучето ужасно много обичат да го правят – това е просто инстинкт. Определени породи, най-вече териерите и тези, които човекът е селекционирал за подземен лов, копаят с ясното съзнание, че не правят нищо лошо.

Най-общите причини са:

Излишък на енергия

Скука

Безпокойство и страх

Ловен инстинкт

Да си осигурят комфорт

Да си заровят останала храна

Да избягат от двора

Ако вашето куче непрекъснато прекопава двора ви без нужда, това би било доста неприятно. Определете причината защо го прави, после работете, за да елиминирате източника на това поведение.

Прекарвайте повече време с вашето куче, накарайте го да се изтощи, тичайки след топката, която му хвърляте. Ако обаче копаенето е неизбежно, направете му пространство, където може да си рови на воля и когато реши да го прави го водете там, като го поощрявате, а извън него – го наказвате.

4. Безпокойство от раздяла

Безпокойство от това да остане само у дома е един от най-често дискутираните поведенчески проблеми при кучето. Изявата на това поведение включва лаене и виене, дъвчене, неуместно уриниране и дефекация, както и други форми на деструктивно поведение. Но не всички тези действия са резултат от страха от раздяла.

Сигналите на подобен проблем най-често са:

• Кучето става много тревожно когато усети , че стопаните му се приготвят да напуснат дома.

• Лошото поведение трае обикновено първите 15-45 минути след като стопанинът напусне дома

• Кучето иска да следва собственика си непрекъснато навсякъде

• Кучето се опитва да си изпросва погалване във всеки възможен случай.

Безпокойството от раздяла има нужда да бъде лекувано – тренинг, корекция на поведението и упражнения за намаляване на чувствителността му.

Медикаменти също се препоръчват, но само в краен случай.. В следваща статия  ще разгледаме някои възможности за преодоляване на това много неприятно състояние както за кучето, така и за вас.

(продължава – Цапане у дома)

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още