Да бъдеш приемен дом за животно в беда
Изключително струващо си действие е да отглеждате животно от приют или от доброволческа група. Но в много случаи хората, които са тръгнали към приют, за да търсят там своя приятел, имат въпроси за конкретното животно, на които трудно работниците в приюта могат да дадат изчерпателни отговори.
Приемните домове помагат на животното да преживее трудните дни в живота си, спасявайки го от стресираща и дори застрашаваща живота му среда. Приемните стопани знаят отговорите на въпросите на евентуалните осиновители.
Кучетата, приемани за временно отглеждане, могат определено да бъдат голям емоционален товар, така че това не е за всеки, но приемните домове са неоценими за кучетата от приюти и спасителни центрове.
Ако вие някога сте обмисляли идеята да дадете приемен дом на животно в беда, вероятно в главата ви са се появили много въпроси.За много хора единствената най-голяма спънка е, че със сигурност ще се влюбят в животното, което временно са приютили, още повече, ако вече имат домашно животно.
Много е лесно да се привържеш към животното в беда, след като веднъж си го погалил, нахранил и си му посветил време, след като стане част от ежедневието ти, но важното е да помните: вие сте този, който прави това за да помогне на животното през един труден период в неговия живот докато е в очакване на новия си постоянен дом!
Най-хубавото, което може да се случи – животното в беда да бъде намери любящ дом.
Ще има още много кучета и котета, които ще се нуждаят от вашата подкрепа. И още – ако вие вече имате опит с различни животни, осиновяването на едно, в което се влюбите ще означава един временен дом по-малко за другите животни в нужда.
Да дадете временен дом на животно в беда не бива да се възприема като изпитателен срок, преди да решите да го осиновите или като начин да имате свое куче когато можете да си го позволите или когато имате време за него.
Това не е никак лесно. Това може да ви разбие сърцето, когато дойде момента да се разделите с него, след като сте споделяли най-тежките му моменти. Но определено си заслужава да промениш живота на едно същество за добро.
Със сигурност новите му стопани няма да имат нищо против да знаете какво се случва с него и винаги ще можете да сте в течение с новостите около вашият бивш галеник, какво се случва с неговия постоянен дом.
Идеалният случай е да приемете ново животно веднага след като се разделите с предишното, особено ако осиновителите му са отдалече и няма да имате възможност да го виждате.Другите колебания идват от факта, че повечето хора, които биха искали да помагат по този начин, се съмняват, че биха могли да възпитават или научат на нещо изоставеното в приют или изолатор куче.
Това е разбираемо, доколкото не всеки е готов да работи с куче, което проявява например агресия до паницата си с храна. Но истината е че малко от кучетата в нужда проявяват такава. Повечето от тях са много мили животни, които само чакат ласка и дори забравят, че са гладни.
Това са малки, които имат нужда от някаква социализация, както и всяко друго малко кученце или възрастни кучета, които се нуждаят само от един тих и спокоен ъгъл в дома ви.Понякога пък животно може да се нуждае от вашия приемен дом само докато завърши лечението му или докато се възстановява от някакво нараняване.
Според етолози и кучешки психолози времето, достатъчно кучето да получи ефекта „побъркване от затвореното пространство” е само 2 седмици. В изолатора то стои само в 4 кв. метра, само, ден и нощ, седмици, месеци, понякога година. В началото лае, върти се в кръг, скача.
Колкото по-дълго живее така, толкова по летаргично и отпуснато става, провесва главата си надолу и дава все по-малко признаци на живот.Когато хората отидат в приют да си осиновят куче, рядко ще изберат това. То става неосиновимо.Приемните домове позволяват на изоставените или на животните без дом да не загубят своите навици и надежда и отварят за тях повече врати.