Силки териер

Силки териер

Някога се е наричал Сидни Силки. Въпреки че се разглежда като порода за компания, в нея откриваме всички особености, които я правят порода териер.

Силки  е създаден от кръстоската между австралийския и йоркширския териери. Запазил е много качества от тези две породи.

Той е весело куче, с независим характер, интелигентно, любопитно, живо, винаги нащрек, привързано и приветливо.

Силки е бил внесен в Англия в началото на XIX в. заедно с австралийския териер, с когото често се бърка. За Силки, също както и за Черния&рижав Той, съществуват различни описания в Стандарта, според местата, в които породата се развъжда: американско описание, английско, на Международната киноложка федерация, австралийско.

Очевидно е, че единствената интерпретация, годна да определи правилата за отглеждане на тази порода би трябвало да е австралийската: не може да се отрече, че в това отношение е създадена голяма неразбория.

Общият вид на Силки е този на компактно куче, умерено ниско, с елегантна структура, но достатъчно здрава, за да му осигури ловкост при лов на мишки.

Характерът му е типично териерски: извънредна живост, внимание и най-вече любопитство.

Космената покривка е блестяща, копринена, дълга около 12-13 см. и му придава много изискан вид.

Тъй като породата произхожда от Австралийският и Йоркширският териер, тя има за прародители шотландският териер и вероятно – Денди Даймонт и Скай териера.

И тъй като и Австралийския и Силки идват от един далечен за нас континент, не е лесно да се разгадае общият им произход от чисто австралийска матрица.

Ще се опитаме да го сторим с помощта на някои текстове, принадлежащи на г-жа Милтън Фокс, изследователка на кинологията в този необятен континент (без да се пренебрегва новозенландския принос в киноложката кауза).

„Когато австралийското население било принудено да потърси начин за справяне с нашествието на гризачи около сметищата, мините, чифлиците станало ясно, че досегашното тяхно куче, тип Келпи е непригодно за тази задача. Поради това решили да докарат от родината-майка дребни териери, които притежавали повече смелост на килограм тегло, отколкото което и да било друго животно на тази земя. Така били внесени малки кучета, близки родственици на първоначалния шотландски териер; тези кучета били наречени broken-coated terrier (териер с пречупен косъм). Четинести и груби, те били лика-прилика на своите стопани, суровите и опърничави пионери в новите британски колонии.“

 

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още