Съвети за начинаещи
Дългоочакваният момент е дошъл. Най-накрая можете да вземете малкото от развъждача. Много от тях дават инструкции на новите собственици относно храненето и други важни и ценни съвети за отглеждането на малкото бернарче.
За всеки добросъвестен стопанин винаги е много депресиращо, когато неговото многообещаващо кученце „пропадне” поради грешки в храненето или друга елементарна причина.
Много хора мислят, че тъй като е гигант, сен бернарът се нуждае и от огромни количества храна. Това не е така.
В периода на растеж, а и също при възрастното куче, трябва да се обърне внимание кучето да остане стройно и пропорционално.
Прекалено голямото тегло натоварва сърцето и кръвообръщението, и ограничава подвижността на кучето. При младото куче свръхтеглото означава и огромно натоварване на все още неразвитите кости, сухожилия и мускули.
Впоследствие се получават различни смущения и дори заболявания. Повечето от собствениците на сен бернари са готови на всякакви жертви, за да има най-доброто за кучето им и питат за чудотворното разковниче за възбуждане и подсилване на апетита.
На тях ще кажем: не прехранвайте малкото куче!
Това е безполезно, тъй като неговият ръст зависи основно от наследството от родителите, а не от храненето. Как да разберем какво количество храна е необходимо за малкия сен бернар?
Обемът на храната, необходима на малкото кученце, много лесно можете да определите и сами. Наблюдавайте колко време, след като се е нахранило и заспало, кученцето ще се събуди и ще прояви безпокойство – като че ли няма нищо против да похапне още малко.
Ако този промеждутък е повече от три часа, значи при предишното хранене то определено е преяло. Намалете количеството на храната при следващото хранене.
Ориентир за правилно хранене на малкото кученце е когато при галене добре почувствате ребрата му. Причини за смущения в растежа са прекаленото хранене, пренатоварване и погрешно снабдяване с хранителни вещества и минерали.
На първо място стоят калций и фосфор. Техният недостиг, както и неправилно съотношение, водят до недостатъчна минерализация на растящите кости. Впоследствие възниква огъване и деформация на крайниците.
Прекаленото снабдяване с калций, фосфор, витамините А и Д също води до смущения при минерализацията. Много често чрез екстремално снабдяване с калций се прави опит да се „ремонтират” възникналите дефекти, но резултатът е, че по-скоро се затвърждават.
Каква е причината за това – очаквайте в продължението на тази статия.
