Съдържание:
Свикнали сме да виждаме чау-чау в дългокосместия му вариант, какъвто се среща у нас.
Съществува обаче и късокосместо чау-чау (косъмът е дълъг приблизително 2-3 см.), което не се явява отделна порода, а само породна разновидност.
За късокосместите кучета са присъщи абсолютно същите цветови вариации. Следва да се има предвид също, че генът е рецесивен и летален, поради което късокосместата разновидност се среща много по-рядко от дългокосместия си „братовчед“.
За да се получат късокосмести кученца и двамата родители трябва да са носители на ген за къс косъм, а късокосместо куче задължително трябва да се заплоди с дългокосмест партньор (приблизително 50% от поколението са с къс косъм), тъй като в противен случай малките ще бъдат нежизнеспособни или мъртвородени.
Късокосместото чау чау е представено в Европа в края на XIX век, по същото време както и неговият двойник – дългокосместото чау чау.
Този вариант също има двоен косъм, но външният, бидейки по-къс, му позволява по-лесно да се адаптира към различни климати, включително и към по-топли райони.
Дори да изглежда ,че късокосместото чау чау е на изчезване, това не е съвсем така – да рядко е, но пък винаги е имало своите малко, но много лоялни приятели, и специално в Англия и Холандия.
Заради амбициите на развъждачи пропастта между двете вариации става огромна, до степен, че когато хората видят късокосместо чау чау мислят , че това е просто подстригано чау чау.
Наистина е по-трудно да получиш здрави и красиви късокосмести чау чау, без недостатъци, защото при по-малко козина всичко се вижда – о-образни крайници, меки връзки, нестабилни уши.
Има твърде малко място за илюзии, когато решите да показвате на изложба, да развъждате и да живеете с късокосместо чау чау.
Често задаван въпрос
е дали темпераментът на двете разновидности е различен.
Някои стопани твърдят, че късокосместите били по-приятелски настроени, по-енергични и жизнени. Но развъждачите с богат опит казват, че разлика, обусловена от дължината на косъма няма.
Има разлики в темперамента на различните индивиди, но най-вече идващи от различни кръвни линии и от начина, по който са отраснали в новите си семейства.
Използвайки човешки характеристики за описание на темперамента, някой може да каже, че чау чау са: сериозни, сдържани, интровертни, взаимодействащи си, пакостливи, спокойни, агресивни дори, но това няма никаква връзка с космената покривка.
Козина и топлина
Първият въпрос, който обикновено задават бъдещите собственици на чау чау е как се справя кучето с горещото време. Ако ще си купуват стафордшир, например, този въпрос не стои на дневен ред.
Всъщност, и двете породи се задъхват при горещо време и при възбуда. Добре е да си припомним, че козината всъщност защитава чувствителната кожа.
Ако по някаква причина избирате късокосместо чау чау с идеята, че по-лесно понася горещото време, необходимо е също да се знае, че и двете вариации имат двойна козина.
Това означава, че има един пласт от къс, плътен, мек и перушинест подкосъм и още един пласт от дълъг, прав, защитен косъм.
През лятото и двата вариетета сменят козина, като остава най-вече горния слой защитни косми, за да може да бъде регулирана телесната температура.
За тези, които имат идея през лятото да подстригват своето чау чау
– не си купувайте дългокосместо! За това има късокосмести. Да си купиш дългокосместо чау чау, за да го подстригваш освен че е нелогична идея, може да увреди сериозно и завинаги косъма.
Късокосместото някак изглежда по-спретнато и чисто, но това е само в сравнение с необгрижвано дългокосместо – дълго време след изчеткване и разресване то изглежда напълно чисто и спретнато.
Т.е. проблемът не е в неговата козина, а във недостатъчната грижа на собственика му.
Понякога някои собственици споделят, че чау чау с дълъг косъм става много по – активно и жизнено след като го подстрижат.
Да, може и така да се каже, но това се отнася за кучета, за които стопаните нямат време за грижа за космената покривка. Когато е сплъстена, тя притеснява кучето, и съвсем естествено в момента, в който това бреме е свалено от гърба му то се чувства по-свободно.
