Обърнете сериозно внимание на това как храните кучето си.
Ако то проявява капризи за храната или пък краде от масата, или ловува, без да е ловно куче – добре би било да преразгледате дажбата на кучето и самата процедура на храненето.
В смисъл: общите правила за хранене са много важни.
Получаването на храна от вашите ръце поддържа зависимостта му от вас. Много внимателно в това отношение, и го правете рядко.
В противен случай тъгата по любимия стопанин не само причинява неприятности на вас и вашите съседи, а и не е безопасна за самото куче – доколкото винаги свидетелства за сериозно нарушаване на баланса на емоциите.
А от емоционалното състояние на всяко живо същество пряко зависи и неговото физическо здраве.
Навярно сте го забелязвали сами по себе си.
Трябва да имате предвид, че при кучето самочувствието, свързано с настроението е много по-силно, отколкото при най-чувствителния човек въобще.
Ежедневните преходи от мъка към радост, стресът и емоционалното напрежение са способни да подкопаят психиката дори на най-невъзмутимия флегматик, да не говорим за кучета, които имат по-възбудим темперамент.
Когато възбудимостта е повишена в сравнение с типичната за дадена порода, то постоянните психически натоварвания повлияват на общото състояние на кучето още на трета година от живота му.
За вашия страдалец е много важен разумният режим на разходки. Постарайте се сутрешната разходка да е възможно по-дълга, и то не просто в градината, е поне половин час на повод по улиците на квартала. В спокойно темпо, с необходими според случая команди, докато кучето не поиска почивка.
Тук става дума за психическа умора, която се изразява в притъпявана на любопитството му по време на разходката, в желание да поиграе с повода, в невнимателното изпълнение на командите.
При появата на тези признаци дайте му да отдъхне няколко минути и тръгнете към дома. Задължително е да променяте вашите маршрути, за да не ви е скучно и на двамата.
След такава разходка се полага добра закуска, освен сухата храна, не е зле да се допълни с млечни продукти и по възможност някакъв сух плод, ако яде въобще такива неща. Бананите оказват успокояващо действие, но в никакъв случай не бива да се злоупотребява с тях.
Храната на вашето куче трябва да се състои предимно от белтъчини: месо, риба, млечни продукти – това при положение, че я приготвяте сами вкъщи, а зеленчуци и плодове се дават по малко.
За кучето нощният сън е също толкова важен както за хората. Това, че може цял ден да дреме на дивана не е достатъчно. Много е важно да предложите на своето куче различни форми на общуване освен разходката и любимите игри или галене (а да правите това вечер е просто недопустимо!).
Съобразете ги с възрастта на кучето, с неговото емоционално състояние, например за много емоционалните кучета са подходящи упражнения, свързани с търсенето на някакъв предмет, на други е по-добре да предложите такива игри, които биха повишили неговата увереност, на трети пък не им достига общуване с други кучета.
Изберете най-доброто за вашето куче и за вас.
