Идеалната порода – външност и характер Част 2

Установяване на контрол на измененията

Кой в крайна сметка контролира и установява границите на измененията?

Капризите на един-единствен известен развъждач или развъдник, кривнал от правия път, могат да нанесат големи беди на всяка една порода.

Такива развъждачи могат да увлекат  след себе си група любители на определена порода, търсещи специфичните и особености и, при поддръжката на някои влиятелни съдии, те са способни да разрушат тези качества, които са насложени исторически.

Достатъчно е да погледнем кучетата, явяващи се на изложби, за да се уверим доколко увлечението по крайностите води до издънки в породата.

Фил Дребл в своя труд „Неизвестно родословие“ е писал:

„Учените развъждачи на части се сдобиват с търсени външни форми за сметка на такива качества като издръжливост, смелост и съобразителност. Болшинството изложбени кучета представляват жалка карикатура на тези, от които са произлезли и които са направили породата известна“.

В този смисъл защо на един блъдхаунд са му нужни толкова мощни кости като на булмастиф? Това е абсолютно нелогично, ако си припомним за какви цели е било използвано това едро гонче и каква е неговата функция.

Шотландският териер, кокер спаньола, коли са се сдобили с такава дълга и гъста козина, която абсолютно не съответства на предназначението им и на изходния тип.

При много породи кожата е станала толкова сбръчкана, че кучетата са престанали да приличат на своите предци. При мастифите и булмастифите в миналото и при някои други подобни породи гънките и бръчките на кожата са били съвсем малко.

Тази смес от суета, театралност, незнание и недобросъвестност толкова вреди на породата, че дори може да унищожи смисъла на нейното съществуване.

При това се появяват и такива отрицателни моменти като наследствени заболявания, контролът над които става все по-сложен. Такива проблеми никак не вълнуват отделни собственици, които се стремят единствено и на всяка цена към победата на ринга и да продадат по-скъпо поколението на скъпите си кучета.

(продължава  )

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още