Хематурия при кучетата

Това е състояние, което води до изхвърляне на кръв с урината и което може да е индикация за сериозно заболяване, което протича в организма на кучето. Женските кучета са изложени на по-голям риск за инфекции на уринарния тракт, които водят до кръв в урината, отколкото мъжките.

Симптоми

Симптоматиката е – кръв в урината, червено обагрена урина със или без промяна на обичайна честота на преминаване на урината през уринарния тракт. При пациенти с рак количеството може да бъде установено с медицинско изследване. При проблеми с простата кучето изпитва болка при уринирне и това е лесно установим симптом.

При някои пациенти се наблюдава и подкожна хеморагия, която се изразява като участъци с насядания на кръв, все едно мястото е натъртено. Тези участъци са като петна, обикновено са кръгли ивъзморави, без да увеличават размерите си.

Причини

• Систематичното кървене обикновено е поради коаголопатия (съсиреци в кръвта)

• Ниско количество на тромбоцити в кръвта, състояние известно като тромбоцитопения.

• Заболявания на горния уринарен тракт могат да причинят възпаление на кръвоносните съдове

При заболявания на горния уринарен тракт – бъбреци и уретър, може да се касае за:

–  структурни или анатомични заболявания , като цистит на бъбреците и други бъбречни заболявания.

– метаболични разстройства и заболявания, камъни в бъбреците.

– неоплазия (образувания)

– инфекциозни заболявания

– нефрит

– травма

– идиопатични причини

При долната част на уринарния тракт, който включва пикочния мехур и уретрата:

– структурни или анатомични последици като малформация на пикочния мехур

– метаболични причини – камъни

– туморни образувания

– инфекциозни заболявания (бактерии, гъбични инфекции и вирусни заболявания

– идиопатични причини (т.е. не се знае първопричината)

– травма

– химиотерапията може да предизвика кървене

-неизвестни причини

Диагностициране

За точното поставяне на диагноза вие трябва да дадете възможно най-много информация на ветеринарния лекар – цялата история на здравния статус на кучето, от какво друго е боледувало, какви лекарства е получавало, както и инциденти, които е възможно да са предизвикали това състояние. Това може да даде ключ към откриването на проблем в органа, който причинява този вторичен синдром.

Урологът ще направи пълна кръвна картина. Ще изследва хемоглобин, червени кръвни телца, вероятно ще ви предпише и друга диета, което означава , че трябва точно да обясните с какво храните кучето, давате ли някакви добавки и витамини, защото например големи количества на аскорбинова киселина (вит. С) може да доведе до неверни показания при химическите реактиви при изследванията.

Ултразвукография, радиография и контрастна радиография могат да се наложат за поставянето на точната диагноза. Възможно е да се наложи и биопсия, за да се изключи или потвърди диагнозата рак. Вагиноскопия или цистоскопия при мъжките кучета би изключила съмнения за образувания в долния уринарен тракт.

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още