Поведение на шар пей Част II

Оценете момента!

Има шар пеи, които страдат от стрес, безпокойство от раздяла, някои се страхуват от гръмотевици, други са плашливи с хора, някои са агресивни към животни – е, оценката на момента трябва да бъде точна и прецизна.

Ако някои то тези реакции са специфични за породата като цяло, то тогава всеки трябва да се учи да се адаптира към това, което работи най-добре при определената ситуация.

Ако знаете, че моловете са препълнени, ще изчакате седмица и тогава ще пазарувате, защото следвате нормалната логика. Ако знаете, че вашето куче не обича други кучета, най-логично е да го водите на каишка през цялото време и просто ще избягвате срещи и контакти с други животни.

Ако вашият шар пей не обича определен човек дори след като сте положили усилия да примирите тази вражда, то тогава вие ще използвате клетка или просто ще го преместите другаде, когато той ви посещава у дома и кучето няма да се среща с него.

Някои шар пеи могат да бъдат много злопаменти и непрощаващи, точно както са и много хора в живота си – да пазят в сърцето си много обиди и недоволства, гняв и злоба.

Ако вашият шап пей се вписва в този случай, най-добре е първо да се обърнете към развъждача преди да потърсите помощ от треньор или кучешки психолог. За всеки поведенчески проблем е добре първо да потърсите информация от развъждача, за да намерите правилния път за корекцията му.

Да приучите малкия шар пей да си стои в клетката, когато у дома няма никого е много полезно действие. Това ще го направи по-спокоен, вместо да търчи френетично из цялата къща и да лае по всеки, преминаващ под прозорците.

Учете се да контролирате и управлявате своето малко кученце. Когато избирате малкото , всички в кучилото трябва да са приятелски насторени и да мятат опашки.

Добрият развъждач се грижи не само да получи добри екстериорни характеристики в поколението. В развъдника, след като малките се родят, тяхната майка е с тях 4 седимци, за да ги храни и възпитава, в този етап развъждачът е по-скоро зрител на това действие.

След което той става „майката” и идва ред на следващия урок, който те трябва да усвоят – как да се справят с човешките взаимоотношения.

След тези 4 седмици малките започват да се подготвят да излязат от своята глутница, те ще станат нечии домашни любимци и ще живеят с хората. Развъждачът трябва да им предаде първите уроци, за да се чувстват добре, социализирани и уверени в своето ново семейство.

Няколко думи за Алфа шар пеи, когато кучетата вкъщи са повече от едно.

Темперамент, личност, хормоните, здраве, генетиката – всичко това дава отражение на езика на кучето: ръмжене, лаене, сумтене, скимтене, виене, когато едно куче стои зад гърба на друго, бутайки го и разликата между потенциално възбуждане на атака от агресия или възможна кучешка битка, когато имате повече от едно куче у дома.

Има много неща, които трябва да бъдат взети под внимание, когато две кучета показват агресия едно към друго. Битката е готова да започне, но това не означава, че кучетата имат зла природа. Това не означава, че те винаги ще се бият, когато са заедно, но има наистина голяма вероятност това да се случва.

Не бива да ви убягват тези симптоми, за да можете да ги парирате на време. Затова, ако имате два шар пея от един пол, винаги е добре да бъдете внимателни при подобни ситуации, защото това са кучета, които ще пазят своята територия и винаги може да възникне вражда.

Шар пей е много дружелюбно куче в семейството си и с хора въобще. Но ние всички имаме своите тънки места, които ако бъдат провокирани, ни развалят настроението, карат ни да се чувстваме несигурни и реагираме с ответна реакция. Така е и при кучетата. Но познавайки своето куче, човек не би допуснал тези „спусъци” да се задействат.

 

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още