Сам вкъщи

Разрушава ли дома ви, когато тръгнете на работа и оставите вашето куче само вкъщи?

Ако отговорът е положителен, най-вероятно кучето живее с някаква психологическа травма.

Често собстевниците анализират това поведението, като прехвърят цялата вина върху него: то прави това, за да си отмъсти за нещо на стопаните. Груба грешка – кучетата, за разлика от хората, не могат да схванат и „употребят“ абстрактното понятие за отмъщение.

Разкриването на реалната причина за подобно поведение може да бъде трудно, защото симптомите при един случай могат да бъдат много подобни на симптомите при друг, чийто краен резултат е скъсаните тапети в дневната, например.

Тази еднаквост, казват етолозите, е само привидна. Ако се вгледате по-ясно, ще усетите какво се случва в главата на вашето куче, когато отсъствате от дома.

Страх и бягство

Нека разгледаме един от често срещаните случаи – защо кучето разрушава вратата на кухнята, когато неговият стопанин е извън къщи.

Нормално е кучето да се страхува от гръмотевици и мълнии. Често страхът се загнездва задълго у него, преживяното по време на буря то запомня и е много възможно да се плаши, че това отново може да се случи. Тогава то се осланя на своя стопанин да го защити. Ако кучето е оставено само, да речем в кухнята, неговото чувство за сигурност е различно, особено ако се е случило, че по време на буря собственикът му е отсъствал.

Като резултат кучето може да се опита да се измъкне от това място, което свързва с гръмотевиците. То прогризва вратата или поне я съсипва, опитвайки се да си осигури път за бягство.

В някои случаи паниката може да натисне спусъка на напрежението и да отприщи преки асоциации – към кучешката уплаха от гръмотевиците се добавя и страха от виенето на вятъра или музиката на дъжда, които за него са също толкова ужасни, колкото и самата буря.

Свръхпривързаност

Отделни проблеми също могат да се срещнат при свръхпривързаност към стопанина или пък да са строго индивидуални.

Този тип проблеми са идентични с родителско-детските връзки. Обикновено започват, защото кучето е имало една продължителна възможност да прекарва почти цялото си време със стопанина си, става затворено към другите и е крайно обезпокоено в момента, когато бъде оставено без внимание.

Типичен пример затова е, когато собственикът е бил прикован у дома от продължително боледуване, дълъг отпуск или просто е бил базработен. Свръхпривързаността, която може да развие, парви кучето крайно натъжено и отчаяно, когато остава само – ако е затворено в стаята, то ще започне да гризе вратата в опита си да последва стопанина си.

И така – вие се връщате и  намирате дома си  в тежко състояние. Как можете да разберете коя е причината за това, какъв е проблемът на вашето куче?

Ако то се страхува от гръмотевици и мълнии, когато вие сте у дома, то тогава това ще се случва и по време на вашето отсъствие.

Вие сигурно сте забелязали, че кучето ви обича да ви следи из цялата къща за собствена сигурност, а не защото е любопитно, макар че продължава да лежи, но така че винаги да сте му под око.

Ако вие се движите от стая в стая, вашето куче може да не ви последва веднага. Но то със сигурност ще провери къде сте. Този контраст в поведението ще забележите, ако вашето куче е свръхпривързано към вас, така че да има нужда да е сянка на всяко ваше движение. Може би го приемате като израз на безусолвна любов и това ви ласкае? Кучето, обаче, има проблем.

Когато вие се установите на едно място в къщата, то ще иска да „седне“ у вас или да установи физически контакт. Разбира се, че няма да го прогоните, поиграйте с него и го заведете на място, което то обича.

Ако вратата е затворена т.е. има отказ за достъп на кучето до вас, когато вие сте у дома, то ще бъде тъжно и ще започне да вие или да драска по вратата, за да ви вика и да ви последва. В такъв случай най-вероятно не бихте го оставили да драска и съсипва вратата, ще отворите и то знае, че това е начина да си ви върне обратно.

Собствениците на свръхпривързани куче съобщават, че не могат да отидат до банята без кучето да се опита да ги последва, сядайки пред краката им. Чудна ситуация, ако точно в този миг не мислите за аудиенция с него.

Ако не обърнете навреме внивмание на развитието на свръхпривързаност у кучето си, можете да очаквате сериозни проблеми в бъдещеОсновното правило при тези кучета е установяване на дистанция. Това не е толкова лесно постижимо, но е за доброто и на двете страни.

В следващата статия ще опитаме да потърсим решение на този проблем.

 

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още