Кинология 2

Етимология на думата: Кинология е класическа сложна дума – от гръцки κύων, kyōn, κυνός, kynos, (dog) и λογία, -logia) отнасяща се до изучаването на кучетата.

Думата не присъства в много от речниците и кинологията не е призната като отделна научна дисциплина все още официално.

Кинолози днес се наричат по-скоро практикуващи различни професии, свързани с кучетата хора – треньори, хендлъри, развъждачи, съдии, водачи на кучета…

Може би е дошло времето тази дисциплина на излезе на светло, имайки предвид свръхпопулацията на кучета в световен мащаб, бума на развъждане на всякакви породи от хора, които никога не са прочели нито една научна статия за генетика, имайки предвид разрастването на списъка със здравословни проблеми след кучета, които се предлагат най-вече като скъпо струваща стока.

За да се сложи край на неразбирането на това животно, което може да живее единствено и само сред хората, което означава, че хората трябва да знаят също как да живеят с него.

Важна е тази наука, за да даде отговор и на един много спорен въпрос, който може да обърне тотално представите ни и който ще опитаме да повдигнем в следваща статия:
Наистина ли съвременното домашно куче се изживява като член на глутница?
Науката дължи малко повече внимание на Кучето като цяло.

За кинологията у нас

През 1990 г в Лесотехническия университет в София беше създадена нова специалност КИНОЛОГИЯ, като възможност за добиване на специалност експерт-кинолог към Центъра за следдипломно обучение и квалификация при ЛТУ.

Като избираем предмет тази нова тогава специалност беше налична и за студентите Ветеринарномедицински факултет на Тракийския университет.

През 2010 година Програмата по кинология в ЛТУ се преструктурира към сдружение за професионално обучение, което организира курсове и семинари със съответен лиценз да издава Свидетелство за професионална квалификация “Кинолог”.

Естествено, обучението е платено, дори малко по-скъпо от семестриалното обучение за бакалавър по ветеринарна медицина.

Така е решило Министерството на наукато и образавонието, когато нуждата от специалисти в област кинология стават по-големи, тази специалност се изважда от програмите на държавните университети.

Разбира се, Министерството възлага на работна рупа да напише съобразена с Европейските стандарти програма за обучение и съответно се създава Център, който да провежда тези курсове. Така е у нас с обучението по кинология.

Следва: Кинология като специалност във Ветеринарно-медицинския Университет на Виена

 

 

 

Радостина Тонева

Създател и главен редактор на списание Моят Приятел Кучето от 1993, понастоящем превърнало се във Уебсайт Моят Приятел Кучето. Учредител на клуб Дого Аржентино - България.

Виж Още